בשרים


בשל ריבוי עדרי הצאן בלוב, רוב התבשילים הבשריים היו על טהרת בשר הכבש ובמידה פחותה על בשר עוף ובקר. האקלים החם ומיעוטם של אמצעי קירור, חייב שחיטה בכל יום ויום. תחילה בושלו החלקים הנוטים להתקלקל ואת יתרת הבשר שימרו וייבשו ("קדיד" – בשר, "מרגז" - נקניקיות, "משנועה" – כבד, "לייה" - אליה).
(מתוך "מבוא למטבח היהודי בלוב", י. חג'ג' -לילוף)

משנועה (רצועות כבד מיובשות) של ימית גלר

משנועה. צילום: עמוס גואטה
משנועה. צילום: עמוס גואטה
למתכון


החומרים
1 ק"ג כבד בקר או כבש
1/4 כוס שמן
1 כף שום מרוסק
1 כפית כמון
1 כף מלח

אופן ההכנה
חותכים הכבד לרצועות – כ-2 ס"מ רוחב, כ-1+1/2 ס"מ עובי. מערבבים בצלחת, השמן, השום, הכמון והמלח, ומורחים בהם היטב ומכל הצדדים את רצועות הכבד. מייבשים בשמש רצועות הכבד (על לוח עץ/חבל תליה), במשך שלושה-ארבעה ימים, כאשר בכל ערב מכניסים הביתה, ולמחרת הופכים צד. בתום הייבוש לשמור במקרר. הכבד המיובש חייב בצליה על האש לפני האכילה. 

את הבשרים מגישים עם תוספות וסלטים שונים, כמו: סלט ירקות קצוץ, ת'רשי בלק'רעה, ת'רשי בלח'ל, מרדומה, קפונטה, לים בלדי, מסייר/חמוצים - פלפלים חריפים וזיתים, פלפל ות'ומה עם שמן זית.
מרגז (נקניקיות מיובשות)

מרגז. צילום: עמוס גואטה
מרגז. צילום: עמוס גואטה
למתכון

חומרים
1 ק"ג בשר טחון (בשר בקר או כבש)
10 שיני שום גדולות, כתושות
2 כפיות כמון ערד (זרעים של שומר טחונים)
כפית פפריקה חריפה
1/4 כוס שמן
מלח (לפי הטעם)
מעיים דקים (למרגז), מנוקים משומן
חוט לקשירה

אופן ההכנה
מערבבים בשר טחון, שום כתוש, כמון, פפריקה ושמן. מוסיפים מלח (אם צריך). 10 ס"מ בחוט, וכך יוצרים קטעים (נקניקיות). ממלאים את המעיים בתערובת הבשר אבל לא דוחסים. קושרים כל -7 שמים במגש ומניחים בשמש במשך ארבעה ימים, בכל יום הופכים צד. בודקים אם המרגז מוכן ע"י לחיצה עליו. אם הנקניקייה רכה, צריך להמשיך לייבש. לשים במקרר או להקפיא.

 

קדיד (רצועות בשר מיובשות)

kadid3למתכון

חומרים
בשר כתף
שמן
מלח

אופן ההכנה
חותכים את הבשר לרצועות ארוכות, ברוחב כ - 2 ס"מ ובעובי כ - 2 ס"מ. בקערה מערבבים שמן ומלח (השמן דוחה חרקים), מכניסים פנימה רצועות בשר ומערבבים היטב, כך שכל הרצועות תהיינה מכוסות בשמן. מניחים במגש ושמים בשמש למשך כמה ימים, בכל יום הופכים צד. לשים במקרר או להקפיא. רצועות בשר יבשות אלה שמים בטבח'ה במקום בשר רגיל.