הארגון העולמי של יהודים יוצאי לוב מרכין ראש עם לכתו של רמי כחלון זל, לשעבר יושב ראש הארגון.  רמי כחלון קיבל אות הערכה את תואר הכבוד ״קומנדטורה״ מנשיא איטליה וזכה בעיטור יקיר העדה מטעם הארגון העולמי של יהודים יוצאי לוב. רמי כחלון נבחר לכהן כיו״ר הארגון העולמי ובתקופתו קיבלה הפעילות בארגון תנופה רבה. מביאים כאן את דבריהם של יעקב חג׳ג׳ לילוף, מאיר כחלון ז״ל וציון נעים עם זכייתו בעיטור יקיר העדה:
 
״יליד טריפולי, בוגר "תלמוד תורה – עץ חיים" וישיבת "נווה שלום – אוצר התורה". ב 1948 העפיל לארץ דרך איטליה, כתלמיד, להמשך לימודיו, כביכול, בישיבה של דוד פראטו. בארץ השלים לימודיו במוסדות חינוך שונים ובוגר מדעי הרוח באוניברסיטת בר-אילן. התגייס לצה"ל, מילא תפקידים פיקודיים בצבא הקבע, כולל המושל הצבאי של טול-כרם והשתחרר בדרגת סגן אלוף. בחיים האזרחיים, מילא תפקידים בכירים, כמו מפקח כבאות ראשי וניהול המועצה המקומית "נחף".
רמי נמנה על המייסדים של "הארגון העולמי של יהודים יוצאי לוב", היה מזכ"ל הארגון מ 1993 ונבחר ליו"ר הארגון העולמי ב 1997. בהיותו יו"ר הארגון העולמי הצליח להדק הקשרים עם עיריית אור-יהודה ובשנת 2000 קיבל מבנה מראש העיר יצחק בוכבזה. המבנה הוסב ל"מרכז מורשת יהודי לוב", ובו הוקם מוזיאון יהודי לוב לתפארת העדה, ומוקם בו המכון ללימודים ולמחקר יהדות לוב.
מאז הקמת מרכז המורשת, קיבלה הפעילות בארגון העולמי, בהנהגתו של רמי תנופה גדולה: קוימו אירועים רבים; קוימו כנסים אקדמיים ארציים ובינלאומיים; הודקו הקשרים עם שגרירות איטליה בישראל, שהניבו פעילות משותפת ענפה ופורה, שבעטייה, כאות הערכה, קיבל רמי מנשיא איטליה את תואר הכבוד, "קומנדטורה"; יצא לאור דף "קשרים", שהפך לביטאון בעריכתו של רמי; התעצם שמה של הקהילה והארגון העולמי הוכר ע"י מוסדות ממלכתיים וממשלתיים; וכו'. כמו-כן, נוצר קשר עם הממשל הלובי ובאישור משרד החוץ רמי עמד בראשות משלחת, שנפגשה עם נציגו של נשיא לוב, מועאמר קד'אפי.
גם לאחר סיום תפקידו כיו"ר הארגון העולמי ב-2006, ממשיך להיות חבר פעיל בהנהלת הארגון ולתרום מניסיונו בפעילויות הרבות.
 
על כל אלה ועל כגון אלה, בשנת יובל ה 60 למדינת ישראל, הומלץ ע"י ועדת העיטורים ואושר ע"י הנהלת "הארגון העולמי של יהודים יוצאי לוב" להעניק בהערכה ובהוקרה, למר רמי כחלון, עיטור "יקיר העדה", לתפארת בני הקהילה.
חן-חן וכה לחי...״
הלויה התקיימה ביום חמישי 21.11.2019. המשפחה יושבת שבעה בבית המנוח ברחוב רמת ים 103 בהרצליה

 

פוסטים אחרונים
אסיפה כללית

אסיפה כללית

בתאריך 27.7.20 בשעה 15:00 תתקיים במרכז מורשת יהדות לוב ישיבת מועצה של הארגון. לפרטים 03-5336268/72

ספר חדש  על יהודי טריפולי תחת השלטון האיטלקי

ספר חדש על יהודי טריפולי תחת השלטון האיטלקי

לאחר תקופה ארוכה של משא מתן עם החוקר הלובי ד״ר חליפה מוחמד סאלם אלאחוול לתרגום הספר ולרכישת זכויות ההפצה שלו

המוזיאון ובית המורשת פתוחים לקהל הרחב

המוזיאון ובית המורשת פתוחים לקהל הרחב

החל מה17.5.20, בית המורשת והמוזיאון פתוחים לקהל הרחב. אנא שימו לב לכללים הבאים: – הביקור במוזיאון לבודדים, ועדיין אסור לקבוצות

לבלוב 33 – עכשיו אונליין!

לבלוב 33 – עכשיו אונליין!

חברים יקרים,אנחנו חוגגים 8000 עוקבים בדף הפייסבוק שלנו, ולקראת חג הפסח ובעיקר – שיהיה מה לקרוא בתקופת הסגר, החלטנו להנגיש

אחינו יהודי איטליה

אחינו יהודי איטליה

אחינו יהודי איטליה בימים אלו בהם איטליה נמצאת במצב מורכב ואזרחיה נמצאת תחת מתקפת הנגיף קורונה, אנו, יהודי לוב החיים

לילת אבסיסה: המתכון, הטקס וטעם המנהג

לילת אבסיסה: המתכון, הטקס וטעם המנהג

כתב: יעקב חג'ג'-לילוף, מנהל המכון ללימודים ולמחקר יהדות לוב *המתכון* החומרים: 1 ק"ג חיטה (יש המשתמשים בחיטה ובשעורה, בשעורים שונים)

פרופ׳ רומאני כותב על זכרון הגירוש מלוב כילד ל״הארץ״

פרופ׳ רומאני כותב על זכרון הגירוש מלוב כילד ל״הארץ״

פרופ׳ רומאני כותב על זכרון הגירוש מלוב כילד ל״הארץ״ הגירוש מלוב כפי שחווה אותו פרופ׳ רומני כילד לכתבה המלאה באתר

הוספנו רשימות נוספות של העולים מלוב בשנים 1949-1951 מהארכיון הציוני

הוספנו רשימות נוספות של העולים מלוב בשנים 1949-1951 מהארכיון הציוני

העלינו לאתר רשימות של לעולים מלוב באוניות גלילה, אילת, עצמאות והרצל, בין השנים 1949 ל1951, על פי מסמכים מהארכיון הציוני.