כסכסי - קוסקוס של נונה מרי

כסכסי. צילום: עמוס גואטה
כסכסי. צילום: עמוס גואטה
למתכון

החומרים
1 ק"ג סולת
כף מלח (או לפי הטעם)
1 כוס שמן
כ-7 כוסות מים
ירקות שונים קצוצים למרק
יש המוסיפים נתחי עוף
מערכת סירים מיוחדת לקוסקוס

אופן ההכנה
מנפים הסולת, מוסיפים המלח, 1/2 כוס שמן ובוללים היטב, תוך כדי הערבוב מפזרים כוס מים.
מנפים את גרגרי הסולת הלחים בנפה של כסכסו (ז'לאל-רשת מתכת עם חורים גדולים) כך שיתקבלו גרגרים קטנים, אותם מכניסים לסיר העליון של מערכת סירי הכסכסו (כסכס – סיר עם חורים בתחתית).
בינתיים ממלאים את הסיר התחתון (ברמה)עד חציו במים ומניחים על להבה גדולה , עד שהמים ירתחו. את הכסכס שמים על הסיר עם המים הרותחים. אם רוצים, שמים ירקות (ונתחי עוף) בסיר, להכנת מרק. לכסות את הכסכס עם מכסה מחורר, או עם מפית נקייה, לאפשר לאדים לצאת, כדי שהשכבה העליונה לא תהפוך לעיסה רטובה מדי .
מבשלים, מרגע שיוצאים אדים, במשך כ-20 דקות, מסירים המכסה/המפית, מוסיפים 1+1/2 כוס מים על פני הקוסקוס, מכסים שוב ומבשלים עוד כ-1/2 שעה.
מעבירים הכסכסו (חצי בשל) לקערה גדולה, מוסיפים 1/2 כוס שמן ומערבבים, מוסיפים בהדרגה כ-3 כוסות מים, תוך ערבוב. מוודאים כי יש מספיק מים בברמה, מחזירים הכסכסו לכסכס ושמים על הברמה, מבשלים כ-1/2 שעה, מתחילת יציאת האדים.

מעבירים הכסכסו הבשל לקערה גדולה, מוסיפים כוס עד 1+1/2 כוסות מים על פני הכסכסו, תוך ערבוב. מנפים בז'לאל על מנת לפורר הגושים, ומעבירים לקערת הגשה/צלחות, וכן מעבירים את מרק הירקות לקערת הגשה/צלחות.